آیا مصرف نیکوتین و وابستگی به آن خطرناک است؟

ترکیبات نیکوتین

آیا نیکوتین خطرناک است؟ یکی دیگر از سوالات متداول در مورد ویپینگ! این تصور غلط اما همگانی وجود دارد که نیکوتین باعث سرطان می شود. به سادگی می توان اثبات کرد که این امر صحت ندارد. نیکوتین یک ترکیب آلی نیتروژن دار است که بیشتر در گیاهانی مانند تنباکو و در اندازه های کمتر در گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان و فلفل سبز یافت می شود. این ماده بعد از مصرف تنها 10 الی 15 ثانیه زمان نیاز دارد تا به مغز برسد و تقریبا 2 ساعت پس از ورود به بدن، نیمی از آن از بین می رود. البته نیکوتین در صورت استفاده در دوز خیلی زیاد می تواند اثرات منفی کوتاه مدت و طولانی مدتی مانند فشار خون و… داشته باشد که مصرف آن باید کنترل شده باشد.

نیکوتین اعتیادآور است، اما با کافئین موجود در قهوه (که بسیاری به آن اعتیاد دارند) تفاوت چندانی ندارد. نیکوتین در میزان کنترل شده یک دارو با عوارض جانبی کم است و در اصل این میزان مضر بودن سیگار به دلایل مختلف دیگری از جمله سوختن کاغذ، گوگرد، توباکو و آزاد شدن هزاران ماده شیمیایی و مضر داخل سیگار است و ترکیب نیکوتین با سیگار  باعث اعتیاد و وجود  بیماری هایی از جمله سرطان و فشارخون و میشود

انجمن معروف سلطنتی بریتانیا برای بهداشت عمومی (RSPH) می گوید: نیکوتین مضرتر از کافئین نیست!

تشویق افراد به استفاده از سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین به جای استعمال سیگار سنتی، تأثیر بسیار زیادی در سلامت عمومی خواهد داشت. هرچند، استفاده از دستگاه های ویپ و سیگارهای الکترونیکی به دلیل وجود نیکوتین اعتیاد آور است، اما در عوض کاربر تنها به ماده ای وابسته است که به خودی خود چندان بی شباهت به اعتیاد به کافئین نیست و ماده مضری را استعمال نمی کند. مواد سمی و سرطان زا موجود در سیگار به هیچ وجه قابل مقایسه با مضرات نیکوتین و یا کافئین نیست. حتی در سیگارهای الکترونیکی و ویپ ها کاربر میتواند از مایع های بدون نیکوتین نیز جهت رفع عادت سیگار کشیدن استفاده کند یا حتی میزان نیکوتین مصرفی در ویپ خود را کنترل و به مرور کم و در نهایت حتی ترک کند.

سیگار، زندگی تقریبا نیمی از افرادی که در طول زندگی خود به طور مداوم سیگار می کشند را می گیرد. در روز تقریبا 220 نفر در انگلستان به دلیل تاثیرهای مرگ بار طولانی مدت سیگار جان خود را از دست می دهند. توصیه کاملا واضح و اکید محققین، جایگزینی کامل سیگار سنتی با ویپ و سیگارالکترونیکی می باشد.

 

منبع: ECIGCLICK UK

5/5 :4 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست