بیانیه وزارت بهداشت انگلستان درباره محاسن و مضرات ویپ

PHE building Banner

بیایید برای یک بار هم که شده برای این سوال که “آیا استفاده از ویپ و سیگار الکتریکی خطرناک است؟” یک جواب کاملا مستند و قانع کننده پیدا کنیم!

اولین جوابی که به ذهنتون میرسه چیست؟ ضرر ویپ 95 درصد کمتر از سیگار است. جوابی که سال هاست بارها و بارها شنیده ایم. اما اصلا این موضوع چقدر صحت دارد؟ چه کسی بار اول این آمار را اعلام کرده است؟

وزارت بهداشت عمومی انگلستان که متشکل از 5000 هزار دانشمند و محقق در حوزه بهداشت و سلامت است در سال 2014 با ارائه یک مطالعه تحقیقاتی دقیق این عدد را اعلام کرد. محققین از منابع بسیار گسترده ای برای این آزمایش استفاده کردند و مجموعا 12 محصول را برای بررسی از جمله انواع سیگار، قلیان و سیگار الکتریکی انتخاب کردند و آنها را در برابر 14 مورد “معیار آسیب” آزمایش کردند. هر یک از این 12 محصول پس از بررسی بین 0 تا 100 (از کم ضررترین تا مضرترین) امتیاز دهی شدند و در کمال تعجب سیگار با امتیاز 100 از 100 مضرترین محصول از بین 12 محصول مورد بررسی بود!

برای همه ثابت شده که سیگار امروزه بیشترین آسیب را هم به مصرف کنندگان و هم به دیگران در جهان وارد کرده است. تلاش برای تشویق افراد به استفاده از محصولات بدون احتراق نیکوتین (سیگار الکترونیکی و ویپ) باید حمایت شود زیرا مضرات حاصل از استفاده از محصولات احتراقی (سیگار و…) بسیار بسیار بیشتر از آنها است.

براساس نتیجه این یافته های تخصصی و دقیق، ویپینگ یا مصرف سیگار الکترونیکی و ویپ 95درصد از سیگار کشیدن ایمن تر است.

و اما قسمت دردناک و بحث برانگیزتر این تحقیقات این است که بزرگترین رسانه های سراسر جهان با علم به این که این امر یک واقعیت اثبات شده و غیرقابل انکار است، باز هم اصرار بر خطرناک بودن ویپ ها و سیگارهای الکترونیکی دارند. و این جایی است که مافیای تولید، واردات و صادرات سیگار با حمایت دولت ها و رسانه های مرجع نه تنها این حقیقت را معکوس جلوه میدهند بلکه با استفاده از قدرت و نفوذ خود از تبلیغ این محصولات توسط شرکت ها و رسانه ها هم جلوگیری میکنند.

در آخر می توان گفت هیچ چیز حتی استفاده از تلفن همراه 100٪ ایمن نیست! ولی این امر که کشیدن سیگار و قلیان کاربر را می کشد و می تواند در اثر مصرف طولانی مدت باعث بیماری جدی و مرگ شود برای همه امری بارز است.

با این حال رسانه ها از هرگونه رویکرد مثبت نسبت به جایگزین کردن ویپ و سیگار الکترونیکی اجتناب میکنند. جهتگیری شواهد علمی اکنون سال هاست که به سمت مزایای ویپینگ در حال تغییر است و هر چه زودتر همه ما باید با استفاده از ویپ و سیگارالکترونیکی زندگی خود را نجات دهیم. من به شدت اعتقاد دارم که هر بار که یکی از قطب های خبری مضمون “ضد ویپینگ” منتشر میکند، میلیاردها انسان را به مرگ آهسته و دردناک توسط سرطان محکوم میکنند.

در ادامه شما را به تماشای مستند شبکه های معتبر در لینک های زیر دعوت میکنیم:

مضرات و محاسن دستگاه های ویپ و ایجوس از نگاه مستند یورونیوز

مستند شبکه BBC در مورد مزایا و مضرات ویپ و سیگار الکترونیکی

منابع:

www.ecigclick.co.uk

www.karger.com

www.gov.uk

4.4/5 :58 رای

3 دیدگاه

  1. کاملا درست و صحیح هستش.مردم بدونید و باور کنید همه جای دنیا دیگه حتی سیگارکشیدن یه عمل ضایع اس و سیگاری ها معمولا تو‌کشورهای پیشرفته قشر کم سواد و از لحاظ علمی و مالی ضعیف هستند. شما وقتی مثلا تو سوییس سیگار میکشید کلا مردم به یه چشم دیگه نگاهتون میکنن.این سیگار مضره و همه دنبا میدونن اما اینکه چرا میگن‌ویپ و سیگارالکترونیکی هم ضرر داره یا حتی ضرر بیشتر داره! این تاثیر این مافیای لعنتی سیگار هستش تو همه کشورهای دنیا. کافیه فقط نگاه کنید ببینید از هر ۱۰ نفر تو امریکا، اروپا، ژاپن، و ... چند نفر تو همین سال ۲۰۲۱ سیگار میکشن و چند نفر سیگارالکترونیکی و ویپ!!! خودتون متوجه میشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست