سیگار IQOS چیست و چه تفاوتی با ویپ ها دارد؟

دستگاه سیگار iqos چیست

احتمالا تاکنون اسم دستگاه آیکس به گوشتان خورده باشد. وقتی که صحبت از سیگار الکترونیکی آیکاس می‌شود، اولین تصوری که ممکن است در ذهن شما شکل گیرد، این است که آیا این نیز یک دستگاه ویپ یا پاد دیگر است که مانند سایر محصولات صنعت ویپینگ، برای کمک به ترک سیگار طراحی شده است؟ بیایید دقیق‌تر سوال آیکاس چیست را بررسی کنیم.

دستگاه سیگار IQOS، یک دستگاه نسل جدید برای کشیدن سیگار است که با ضرر کمتر برای مصرف کننده میتواند جایگزین خوبی برای سیگار باشد. کمپانی “فیلیپ موریس” و “آلتریا”، دستگاه “آیکس” را که به جای سوختن توباکو، آن را با المنت گرم می کند، برای فروش در ایالات متحده و برخی کشورهای پیشرفته مثل ژاپن، بریتانیا و … راهی بازار کردند. این دستگاه تا سال 2014 در49 کشور دیگر بعد از آمریکا عرضه شده است.

IQOS 3 Blue

پزشکان میگویند این روند گرم کردن توباکو سموم کمتری را در بدن آزاد می کند. این محصول جدید مانند دستگاه های “ویپ و سیگار الکترونیکی” به عنوان گزینه ایمن تر و کم ضرر در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. البته مضرات استفاده از سیگار IQOS به مراتب باز هم بیشتر از سیگارهای الکترونیکی است اما سازندگان این دستگاه که اصطلاحاً فناوری آن را “HeatStick” می نامند ادعا می کنند که این فناوری که توباکو را “گرم می کند” نسبت به سیگار و دخانیات دیگر که توباکو را “می سوزانند” بسیارایمن تر است.

در حالی که از نظر تئوری استفاده از این نوع دستگاه، نوعی “سیگار کشیدن” است، پزشکان هشدار می دهند که در کل کنار گذاشتن دخانیات بهتر از جایگزین کردن آن با فناوری های جدید است ولی برای افرادی که توانایی کنارگذاشتن دخانیات را ندارند بهترین راه جایگزین کردن این نوع دستگاه ها با آنهاست. از دلایل این موضوع میشه به نسوختن اشاره کرد، در این دستگاه چیزی نمی سوزد، دستگاه المنتهایی دارد که باعث می شود برگ توباکوی واقعی در دمای بسیار کمتری بسوزد و خبری از سوختن کاغذ، گوگرد، و دمای نزدیک به 900 درجه آتش سیگار درکار نیست.

دستگاه IQOS اولین بار توسط شرکت های Altria و Philip Morris زمانی که هنوز یک شرکت بودند توسعه یافت. به گزارش CNBC، فیلیپ موریس این محصول را در سطح بین المللی توزیع می كند و آلتریا از طریق توافق نامه بین این دو در بازار داخلی آمریکا آن را بازاریابی می كند. براساس بیانیه مطبوعاتی، توزیع ایالات متحده پس از تأیید دستگاه IQOS برای فروش توسط سازمان غذا و دارو (FDA) در اوایل سال 2014 امکان پذیر شد.

دکتر مایکل اونگ (Dr. Michael Ong)، دکترای “مسکن پزشکی” و “سیاست های بهداشتی و مدیریت در UCLA Health”، می گوید گرمايش توباکو به جای سوزاندن آن سموم کمتری در بدن رها می کند اما به دلیل جدید بودن این فناوری به بررسی و تحقیق بیشتری نیاز است.وی توضیح می دهد که تفاوت اصلی دستگاه های ویپ و IQOS این است که دستگاه های ویپ و سیگارهای الکترونیکی، ایجوس های حاوی نیکوتین را تبدیل به بخار می کنند ولی دستگاه IQOS برگ های توباکو را گرم می کند.با توجه به این امر که سیگارهای سنتی باعث بیش از 480,000 مرگ در هر سال می شود باید از فناوری های جدید که استفاده از آنها را برای کاربر آسان می کند استقبال و حمایت شود.خبرگزاری CNN گزارش داده است که بیش از 11 میلیون نفر در سراسر جهان از IQOS استفاده می کنند.

IQOS چگونه کار می‌کند؟

آیکاس دارای یک باتری است که میزان شارژ آن از طریق شارژر و پورت مربوطه تامین می‌شود. برای استفاده از آیکاس، لازم است سیگار هیتس را در داخل قلم قرار دهید و پس از استفاده، آن را از داخل دستگاه خارج کنید. در مقابل، سیگارهای معمولی به دلیل حاوی ترکیباتی نظیر گوگرد کاغذ، چسب‌کاغذ و مواد مضر مانند قطران، به بدن انسان آسیب می‌رسانند. بااین‌حال، آیکاس با کمترین میزان آسیب به بدن، نیکوتین مورد نیاز بدن کاربر را تامین می‌کند.

این دستگاه با شارژ کامل قادر به تأمین نیازهای استفاده 20 تا 40 سیگار به‌حساب می‌آید. ساختار آیکاس شامل بخش باتری قابل‌شارژ، کارتریج ایجویس و یک المنت برای ویپینگ مواد است

مزایای سیگار الکترونیکی ایکوس

سوال دیگری که در این حوزه مطرح می‌‍شود این است که مزایای آیکاس چیست. سیگار الکترونیکی آیکاس مزایای بسیاری نسبت به سیگارهای معمولی و جایگزین‌های ویپ و پاد سیستم دارند. از جمله مهم‌ترین امتیازات این سیگار الکترونیکی ایکاس، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سیگار ایکوس به‌جای سوزاندن توباکو، آن را گرم می‌کند؛ بنابراین، هیچ بخار زیادی تولید نمی‌شود و بوی ناپسند سیگار حاصل از احتراق توباکو وجود ندارد.
  • تفاوت عظیم در تجربه طعم، زیرا به‌جای طعم جویس و سالت نیکوتین، شما با سیگار ایکوس، طعم واقعی توباکو را حس می‌کنید. این دستگاه، به‌خوبی عطروطعم اصیل توباکو را به مصرف‌کننده ارائه می‌دهد.
  • سیگار در دستگاه جا می‌گیرد و با ویپینگ به‌جای سوختن، خاکستری تولید نمی‌شود؛ لذا می‌توانید در هر مکانی از این دستگاه بهره‌مند شوید.
  • استفاده از سیگار ایکوس حتی در مکان‌های بسته (مانند داخل ماشین)، بدون ایجاد بو و بخار ناراحت‌کننده برای شما و اطرافیانتان امکان‌پذیر است.
  • تکنولوژی تولید این دستگاه تنها به شرکت فیلیپ موریس آمریکا تعلق دارد؛ بنابراین، نگرانی از برندهای تقلبی نیازی نیست.

باتوجه‌به نظرات مطرح شده، دستگاه ایکاس با کاهش 90 تا 95 درصدی از آسیب‌های سیگارهای معمولی به نظر می‌رسد.

 

نکات مهم هنگام خرید دستگاه آیکس IQOS:

متاسفانه نسخه های های کپی و فیک دستگاه های IQOS و سیگارهای HEETS در بازار به وفور یافت می شود و در قالب نسخه اصلی کمپانی به فروش گذاشته شده است.

برای خرید دستگاه سیگار IQOS و سیگارهای HEETS می توانید اینجا نسخه Original Chip دستگاه های این برند را از ویپ ایران، توزیع کننده رسمی برند IQOS در کشور، تهیه کنید.

در ویدئو زیر به طور کلی نحوه کار دستگاه آیکوس و تکنولوژی به کار رفته در آن که باعث تفاوت اساسی آن با سیگارهای سنتی می شود توضیح داده شده است. پیشنهاد می کنیم حتما ببینید!

در ویدئو زیر به اجزا تشکیل دهنده دستگاه آیکوس و سیگارهای هیتس به طور کامل به تصویر کشیده شده است. پیشنهاد می کنیم برای درک هرچه بهتر مطالب بالا، این ویدئو را مشاهده کنید.

یکی از نکات مهم بعد از استفاده از دستگاه آیکوس، تمیز کردن آن است که به سادگی توسط خود کاربر قابل انجام می باشد. در ویدئو زیر نحوه پاکسازی و تمیز کردن دستگاه آیکوس به طور کاملا ساده و کامل شرح داده شده است. پیشنهاد می شود که حتما این ویدئو را با دقت مطالعه کنید تا از خرابی های احتمالی دستگاه آیکوس شما پیشگیری شود.

تفاوت سیگار آیکاس و ویپ

تفاوت سیگار آیکاس و ویپ

در اینجا سوال تفاوت ویپ و سیگار آیکاس چیست به‌وجود می‌آید. دستگاه‌های آیکاس با ویپینگ برگ‌های توباکو، فرایندی مشابه سوزاندن سیگار انجام می‌دهند که کمترین میزان آسیب و ضرر را به بدن انسان وارد می‌سازد نسبت به ویپ و دیگر سیگارهای الکترونیکی. در ویپ، جویس‌های حاوی نیکوتین توسط دستگاه به بخار تبدیل می‌شوند و نیکوتین مورد نیاز به بدن انسان منتقل می‌شود. اصلی‌ترین تفاوت این دو در روش انتقال و تولید نیکوتین واقع شده است.

جویس‌های طعم‌دار ویپ، باعث ایجاد بخار بیشتری می‌شوند. حجم ویپینگ در ویپ با جویس‌های طعم‌دار نسبت به سیگارهای آیکاس بیشتر است و بخار فراوان ویپ، به‌عنوان یک جذابیت برای افراد علاقه‌مند به سیگار، محسوب می‌شود. یکی از تفاوت‌های دیگر ویپ و آیکاس، نوع جویس مصرفی است که توسط هرکدام از این دستگاه‌ها تبخیر خواهد شد. جویسی که در دستگاه ویپ تبخیر می‌گردد، حاوی گلیسیرین گیاهی است.

دستگاه آیکاس (IQOS) مناسب چه افرادی است؟

دستگاه آیکاس برای افرادی که به‌دنبال جایگزینی با کمترین آسیب برای سلامتی در مقایسه با سیگارهای معمولی هستند، مناسب است. افرادی‌که تمایل دارند نیکوتین را به صورت کمترین حالت ممکن به بدن انتقال دهند و همچنین از تجربه سیگارکشیدن با طعم و احساسی نزدیک به سیگارهای سنتی بهره‌مند شوند، می‌توانند از دستگاه آیکاس بهره‌مند شوند.

پرکاربردترین دستگاه‌های آیکاس (IQOS)

زمانی‌که به بحث درباره دستگاه آیکاس چیست می‌پردازیم، لازم است که به سوال پرکاربردترین دستگاه‌های آیکاس چیست مورد بررسی قرار گیرد. از لحظه ورود به بازار تاکنون، دستگاه آیکاس به طور چشمگیری تغییراتی را تجربه کرده است.

به‌عبارت‌دیگر، شرکت فیلیپ موریس از ابتدا تا به امروز با هدف بهبود و کامل‌تر کردن محصولات خود و معرفی گزینه‌های جدید به بازار، تلاش دارد و در این مسیر با موفقیت عمل کرده است. تاکنون، این شرکت سه نوع مختلف از دستگاه‌های سیگار الکترونیکی آیکاس را به بازار عرضه کرده است.

دستگاه IQOS 3 Dou

دستگاه آیکاس چیست؟

دستگاه ایکاس 3 به‌منظور ارائه طعم واقعی و تجربه‌ای سالم‌تر از سیگارهای معمولی طراحی شده است. ابعاد این مدل از نسخه‌های قبلی کوچک‌تر است و شارژر آن قابلیت 20 بار شارژ دستگاه اصلی را فراهم می‌کند. پس از آن، شارژر را با آداپتور مخصوص خود شارژ می‌کنید. این دستگاه، کوچک‌ترین و جدیدترین محصولی است که تاکنون این کمپانی تولید کرده و با فناوری ProtectPlus™ برای امنیت و حفاظت قابل‌اطمینان تجهیز شده است.

یک بسته IQOS heets

اگر از دستگاه iQOS استفاده می‌کنید، حتما می‌دانید که تنها سیگار متناسب با این دستگاه، سیگارهای هیتس هستند که در طیف گسترده‌ای از طعم‌ها برای رفاه حال تمامی کاربران عرضه می‌شوند. شما امکان دارید انواع طعم‌های مختلف را از درون باکس‌های بسته‌بندی شده تهیه کنید. ببینید انواع طعم‌های آیکاس چیست؟

  • سیگار زرد (Yellow) هیتس با طعمی مشابه با سیگار مارلبرو سفید
  • سیگار آمبر (Amber) هیتس با طعمی مشابه با سیگار مارلبرو سفید
  • نقره‌ای (Silver) حاوی تیباکو و نیکوتین، معادل Marlboro Silver (مارلبرو نقره‌ای)
  • سیگار فیروزه‌ای (Turquoise) حاوی تیباکو و نیکوتین، معادل Marlboro Green (مارلبرو نعنایی)

دستگاه IQOS 2.4 Plus

دستگاه IQOS 2.4 Plus یک ترکیب هوشمند از علم و فناوری است که برای ارائه طعم واقعی و تجربه استفاده‌ بهتر از دخانیات طراحی شده است. این دستگاه، اگرچه برای استفاده از سیگار به‌کار می‌رود، اما تکنولوژی مورد استفاده در آن (که در ژاپن ابداع شده است) باعث کاهش شدت مواد مضر موجود در سیگار شده است.

از جمله دلایل این بهبود می‌توان به عدم سوختن اشاره کرد؛ زیرا دستگاه دارای المنت‌های خاصی است که تیباکو را در دماهای بسیار پایین‌تری از سیگارهای معمولی می‌سوزاند و هیچ اثری از سوختن کاغذ، گوگرد، و دمای نزدیک به 900 درجه که در سیگارهای سنتی وجود دارد، به‌وجود نمی‌آورد. این دستگاه نیز همانند قبلی از سیگارهای هیتس Heets استفاده می‌کند.

سخن آخر

با تعریف دقیق آیکاس چیست، دلایل و علل برتری آیکاس نسبت به سیگارهای معمولی به‌وضوح مورد بررسی قرار گرفت. باتوجه‌به گسترده شدن تبلیغات محصولات ویپ و پاد سیستم، طبیعی است که هنگام شنیدن نام سیگار الکترونیکی، به این محصولات مشهور بپنداریم. اما باید گفت آیکس از دیگر دستگاه‌های معمولی برای ترک سیگار که تاکنون دیده‌اید، تفاوت‌های قابل‌توجهی دارد.

سوالات متداول

دستگاه آیکاس چیست؟

آیکاس یک نوع سیگار الکترونیکی است که از تکنولوژی خاصی برای ویپینگ تیباکو و ایجاد بخار استفاده می‌کند.

آیا می‌توان از سایر نوع سیگارها به‌جز هیتس در آیکاس استفاده کرد؟

خیر، آیکاس تنها با سیگارهای هیتس (Heets) سازگار است.

آیا می‌توانم دستگاه آیکاس را در هر مکانی استفاده کنم؟

یکی از مزایای دستگاه آیکاس این است که مانند سیگارهای الکترونیکی، بدون تولید خاکستر و بخار قابل‌استفاده است.

5/5 :2 رای

1 دیدگاه

  1. اطلاعات بسیار خوب و کاملی رو منتشر کردید. همه چیز راجع بهش گفتید مورد دیگه ای نیست. فقط دوستان یادتون باشه دودش اندازه سیگار نیست و کمتره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست