4 دلیل اصلی سرفه کردن در هنگام استفاده از دستگاه ویپ

چرا ویپ گلو را میزند

ویپینگ در میان جمعیت جوان و در میان افرادی که می‌خواهند از استعمال دخانیات سنتی دوری کنند، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. با این حال، بسیاری از مصرف‌کنندگان ویپر با مشکل گلودرد یا سوزش گلو مواجه می‌شوند. برای این‌که بدانیم چرا ویپ گلو را میزند باید موارد مختلفی را بررسی کرد. این امر می‌تواند دلایل مختلفی مانند استفاده از نیکوتین بالا، نسبت PG/VG جویس و استنشاق عمیق ویپ داشته باشد.

توجه داشته باشید که اگر برای اولین باره که از دستگاه های ویپ استفاده می کنید، ممکنه تا مدت کوتاهی که عادت ندارید، گلوتون رو بزنه. در این صورت دستگاه یا کویل مشکلی نداره و فقط بحث عادت نداشتن شماست که خیلی زود عادت میکنید و مشکل حل میشه

علت گلودرد در هنگام ویپینگ چیست؟

علت گلودرد در هنگام ویپینگ چیست

سوزش گلو در مصرف سیگار رایج است؛ به ویژه در میان کسانی که هرگز از پاد یا ویپ استفاده نکرده‌اند. دلایل متعددی برای گلو درد در هنگام ویپینگ وجود دارد. یکی از این دلایل می‌تواند آنفولانزای سیگاری‌ها باشد. آنفولانزای سیگاری‌ها یک بیماری عفونی نیست؛ بلکه گروهی از علائمی است که فرد سیگاری پس از ترک سیگار تجربه می‌کند.

یکی دیگر از دلایل اینکه چرا ویپ گلو را میزند می‌تواند میزان نیکوتین بیش از حد در سیگارهای الکترونیکی باشد. متاسفانه، بسیاری از سیگاری‌های سابق تمایل به استفاده بیش از حد نیکوتین در هنگام ویپینگ دارند. فقط به کسانی که روزانه یک بسته سیگار مصرف می‌کردند، توصیه می‌شود که از نیکوتین بالا در ویپر خود استفاده کنند.

دلیل دیگری که می‌تواند باعث گلودرد در هنگام ویپینگ شود، استنشاق عمیق دود ویپر است. شما نباید به همان سبکی که سیگارهای معمولی را استنشاق می‌کنید، از ویپر استفاده کنید. اگر عادت خود را تغییر ندهید، گلودرد اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. 

خراب بودن ویپ می‌تواند سبب گلو درد شود؟

علت گلو زدن ویپ ممکن است به خرابی دستگاه مربوط باشد؛ هرچند که این مورد بسیار نادر است. هنگامی که کسی با استفاده از ویپر دچار گلو درد می‌شود، عموما دلایل دیگری مانند حساسیت به مواد شیمیایی و خشک شدن گلو دارد.

علت طعم سوختگی در هنگام ویپینگ چیست؟

گاهی ممکن است در زمان استفاده از ویپر به جای یک بخار خوش‌طعم و لطیف، بخاری سوزاننده با طعمی تلخ دریافت کنیم. دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارند که باهم آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

container is empty of juice

محفظه خالی از جویس

یکی از دلایلی که می‌تواند باعث ایجاد طعم سوختگی در ویپر شود، خالی شدن محفظه از جویس یا مایع ویپ است. خالی ماندن محفظه دستگاه، باعث خشک شدن پنبه کویل می‌شود. در صورت فشردن دکمه کامدهی و استفاده از ویپر، پنبه می‌سوزد و طعم سوختگی ایجاد می‌کند. نبود جویس به میزان لازم در محفظه دستگاه و استفاده از آن می‌تواند به قطعات دیگر ویپر نیز آسیب برساند.  

کویل سوخته

کویل یکی از قطعات مهم دستگاه است که مانند هر قطعه‌ای، روزی خراب می‌شود. کویل ویپ یک سیم مقاومتی است؛ یک فنر مارپیچی کوچک که دور مواد فتیله‌ای دستگاه پیچیده شده، توسط یک سر اتومایزر در جای خود نگه داشته شده است و به بدنه در ویپ شما متصل می‌شود. باتری باعث گرم شدن کویل و متعاقب آن، سوختن فتیله می‌شود و بخار ایجاد می‌کند.

در صورت فرسوده شدن کویل، طعم سوختگی از آن احساس می‌شود. برای حل این مشکل تنها کافی است کویل سوخته را تعویض کنید. کویل‌ها معمولا عمر 4 هفته ای دارند.

پنبه کویل خشک

همان طور که اشاره کردیم، خشک شدن پنبه نسوز کویل باعث ایجاد طعم سوختگی در دستگاه ویپر می‌شود و می‌تواند یکی از پاسخ‌ها برای سوال چرا ویپ گلو را میزند؟ باشد. برای جلوگیری از این مشکل باید همواره مراقب خالی نماندن محفظه از جویس باشید. محفظه دستگاه شما باید همیشه حداقل جویس مورد نیاز را داشته باشد.

علت سوختگی کویل

cause of coil burn

کویل یکی از مهم‌ترین بخش‌های دستگاه ویپ به‌حساب می‌آید. این قطعه که وظیفه تبدیل جویس یا مایع ویپ به بخار را بر عهده دارد، بسیار حساس است و باید مراقب آسیب نرسیدن به آن باشید. سوختن کویل ممکن است علت گلو زدن ویپ باشد. انواع مختلفی کویل ویپ وجود دارد. وقتی کویل دچار سوختگی می‌شود دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد. برای سوختگی کویل دلایل مختلفی وجود دارد.

ویپینگ با ای لیکوئید VG بالا

ای لیکوئید (E-liquid) از چهار ماده تشکیل شده است. دو مورد از آن‌ها، رقیق‌کننده‌هایی هستند که نه تنها مواد دیگر را رقیق می‌کنند و مایع را چسبناک‌تر می‌کنند، بلکه وظایف دیگری نیز دارند. این دو رقیق‌کننده، پروپیلن گلیکول (PG) و گلیسیرین گیاهی (VG) هستند. آنها را می‌توان در نسبت‌های مختلف در ای لیکوئید گنجاند.

در صورتی که مقدار PG و VG در ای لیکوئید مساوی نباشد و میزان VG بالا باشد، ممکن است باعث سوختگی کویل شود. جویس هایی که درصد VG در آن‌ها بالا است، در برخی دستگاه‌های ویپ عملکرد مناسبی ندارند و موجب سوختگی کویل می‌شوند.

آماده نشدن کویل ها

پیش از استفاده از ویپر، کویل دستگاه باید به جویس آغشته شود. وقتی می‌خواهید برای اولین بار از کویل جدید استفاده کنید، بهتر است از منافذ کویل کمی جویس روی پنبه دستگاه بریزید. پس از پرکردن محفظه دستگاه نیز حداقل 15 دقیقه از آن استفاده نکنید تا کویل آماده شود.

smoking vape

کشیدن ویپ با توان بالا

قرار دادن دستگاه روی ولتاژ بالا باعث می‌شود جویس بیشتری بخار شود و در نتیجه، بخار بیشتری شکل بگیرد. برخی افراد از این اتفاق لذت می‌برند و دلشان می‌خواهد بخار بیشتری تشکیل شود. اگر برای مدت‌زمان طولانی دستگاه را روی ولتاژ بالا قرار دهید، کویل فرصت لازم برای جذب جویس نخواهد داشت و در نتیجه، خواهد سوخت.

چند وقت یک بار کویل را عوض کنیم؟

کویل یک قطعه مصرفی است و طول عمر مشخصی دارد. پس از اتمام عمر مفید کویل باید برای تعویض آن اقدام کرد. به طور کلی، گفته می‌شود در صورت استفاده صحیح و اصولی از هر کویل می‌توان 3 تا 4 هفته بار کام گرفت. هرگاه نشانه‌های سوختگی کویل را مشاهده کردید، بهتر است برای تعویض آن اقدام کنید.

نحوه تشخیص کویل سوخته؟

سوختن کویل نشانه‌هایی دارد که با مشاهده آن‌ها باید برای تعویض این قطعه اقدام کنید. مهم‌ترین نشانه‌های سوختن کویل عبارت‌اند از:

 • کاهش بخار خروجی
 • احساس کردن مزه سوختگی ضعیف
 • نشت کردن بیش از اندازه جویس
 • کاهش طعم رسانی دستگاه

اگر چنین نشانه‌هایی را در زمان ویپینگ مشاهده کردید، کویل آن را تعویض کنید.

جلوگیری از سوزش گلو در هنگام ویپینگ

جلوگیری از سوزش گلو در هنگام ویپینگ

ویپ ها با تمامی مزایایی که دارند، در برخی مواقع ممکن است باعث سوزش گلو شوند. این امر، حس بدی را به فرد منتقل می‌کند و در درازمدت ممکن است آن را از ویپ زده کند. دلایل متعددی برای اینکه چرا ویپ گلو را میزند وجود دارد. در این بخش، برخی توصیه‌ها در زمینه جلوگیری از سوزش گلو در هنگام ویپینگ را مرور می‌کنیم.

امتحان کردن کویل های مختلف

کویل ها انواع مختلفی به نام‌های MTL، DL و RDL دارند. کویل های MTL یا “دهان به ریه” برای تکرار تجربه کشیدن سیگار سنتی طراحی شده‌اند. این به معنای کام دهی فشرده و توان خروجی کم است. به طور کلی، کویل های MTL برای استفاده با سالت نیکوتین ها طراحی شده‌اند، تا کامدهی سیگار را شبیه‌سازی کنند.

کویل های DL یا “مستقیم به ریه” برای تطبیق قدرت بالا، جریان هوای زیاد و تولید بخار عظیم طراحی شده‌اند.. نوع سوم یا کویل های RDL نیز مابین دو نوع قبلی قرار دارند. آن‌ها یک انتخاب عالی برای کسانی هستند که می‌خواهند طعم‌های شدید با بخار بیشتر را تجربه کنند؛ اما در عین حال می‌خواهند عمر باتری و مصرف جویس را نیز حفظ کنند.

چنانچه در زمان ویپینگ با مشکل سوزش گلو مواجه می‌شوید، می‌توانید کویل‌های مختلف را امتحان کنید تا به گزینه مورد نظر خود دست پیدا کنید. در زمان خرید ویپ نیز باید به نوع کویل آن دقت کنید.  

سبک ویپ کشیدن خود را تغییر دهید

بسیاری از افراد مدت‌زمان زیادی از ویپ استفاده می‌کنند. این امر می‌تواند دلیلی برای این‌که چرا ویپ گلو را میزند، باشد. گاهی در زمان تماشای تلویزیون یا انجام کارهای دیگر، بی‌وقفه از دستگاه کار می‌کشند. ویپینگ مستمر و بیش از حد می‌تواند باعث سوزش گلوی شما شود. در این گونه مواقع، شما باید استفاده از ویپر را کاهش دهید.

انتخاب جویس ضعیف تر

برای برخی از افراد، استفاده از جویس های سالت نیکوتین به دلیل داشتن نیکوتین بیشتر، لذت‌بخش است. علت این است که نیکوتین باعث ترشح دوپامین در مغز می‌شود. اما گاهی جویس های قوی دلیل گلو زدن ویپ می‌شوند. در چنین مواقعی، بهتر است از جویس های ضعیف در دستگاه خود استفاده کنید.

نکته ساده دیگری که گاها کاربر رو آزار میده، مربوط به دستگاه هایی هستش که برای کام دهی نیاز به نگه داشتن دکمه دارند. به این صورت که کاربر زودتر از زمانی کام می گیرد دکمه را نگه می دارد. همیشه، دقیقا هم زمان با کام گرفتن دکمه کام دهی را نگه دارید. این نکته ساده گاها باعث سرفه کردن و نارضایتی کاربر می شود.

نتیجه‌گیری

ویپینگ یکی از ابداعات بشر برای فاصله گرفتن از سیگارهای سنتی است. برخی افراد در اثر استفاده از این دستگاه با مشکلاتی مانند سوزش یا درد گلو مواجه می‌شوند. اگر می‌خواهید بدانید چرا ویپ گلو را میزند باید به موارد مختلفی مانند سبک استفاده از ویپ، میزان نیکوتین، سالم بودن کویل و نسبت PG/VG ای لیکوئید توجه کنید. هرکدام از این موارد می‌تواند گلوی شما را تحریک کند.

 

سوالات متداول

چرا ویپ گلو را میزند؟

دلایل مختلفی مانند میزان نیکوتین بالا، استنشاق عمیق، کویل سوخته، نسبت PG/VG جویس و … می‌توانند باعث درد یا سوزش گلو شوند.

 

دلیل احساس طعم سوختگی در زمان ویپینگ چیست؟

اگر در زمان ویپینگ طعم سوختگی احساس می‌کنید، می‌تواند به علت خالی بودن محفظه از جویس، کویل سوخته و پنبه کویل خشک باشد.

 

مهم‌ترین دلایل سوختن کویل ویپ چیست؟

از مهم‌ترین دلایل سوختن کویل ویپ می‌توان به ویپینگ با ای لیکوئید VG بالا، آماده نشدن کویل ها و کشیدن ویپ با توان بالا اشاره کرد.

 

چگونه می‌توان از سوزش گلو در هنگام ویپینگ جلوگیری کرد؟

با رعایت مواردی مانند تغییر نسبت PG/VG جویس، امتحان کویل های مختلف، انتخاب جویس ضعیف تر و استفاده کمتر از ویپ می‌توان از سوزش گلو جلوگیری کرد.

4.7/5 :3 رای

13 دیدگاه

  • سلام دوست من. از طریق لینک زیر می تونید لیست ایجوس هارو مشاهده کنید و آنلاین خرید کنید: https://vapeiran17.com/product-category/ejuice/
 1. سلام یه سوال داشتم از خدمتتون.من جدیدا بعد از کشیدن چند پک نقس تنگی شدید میگیرم.دلیلش چی میتونه باشه؟ دستگاهم اسموک نورد ۵۰ و جویس ویگاد نقره ای ۵۰.
  • درود بر شما دو دلیل میتونه داشته باشه 1) ممکنه از ایجوس های غیراصلی دارید استفاده میکنید.لطفا از صحت اصلی بودن ایجوس خودتون مطئن شید 2) ممکنه میزان نیکوتین زیادی دارید استفاده میکنید. احتمال این وجود داره که بیشتر از حد عادی دارید ایجوس با نیکوتین بالا استفاده میکنید و ساید افکت مصرف بیش از اندازه نیکوتین میتونه حس نفس تنگی باشه.
 2. سلام وقت بخیر دستگاه من voopoo Argus Air هستش و تقریباً یک ماه هست که خریداری کردم . نکته ای که بصورت اتفاقی بهش پی بردم اینه که گاهی اوقات بدون اینکه کلید دستگاه رو فشار بدم با کام گرفتن دود میده ولی همیشه اینجوری نیست و بدون گرفتن کلید دستگاه اگه کام بگیرم اصلأ کار نمیکنه . نکته بعدی اینکه برای خرید سالت و کویل ارجینال از کجا باید خرید کنیم که مطمئن باشیم ارجینال خرید میکنیم .
  • سلام دوست من. دستگاه شما هم با دکمه و هم به صورت خودکار کامدهی می کنه. در رابطه با خرید ایجوس و کویل اورجینال هم می تونید از فروشگاه ما با خیالت راحت خریدتون رو انجام بدید. من لینک خرید ایجوس های سالت و کویل مناسب دستگاه شما رو میذارم که به راحتی مشاهده کنید: https://vapeiran17.com/shop/accessories/voopoo-pnp-series-coil/ https://vapeiran17.com/product-category/ejuice/saltnic-eliquids/
 3. سلام دستگاهم caliburn G هست گلومو بشدت میزنه کویلشم عوض کردم باز همونجوریه مشکل کجاس دستگاهم اکبنده اصلی هم هست
  • سلام دوست من. این مشکل دو دلیل می تونه داشته باشه. یا میزان نیکوتین ایجوس شما بیشتر از حد نیاز بدنتون هست، و یا کویل دستگاهتون سوخته. لطفا مقاله لینک زیر رو مطالعه کنید: https://vapeiran16.com/devices-initiation/
 4. سلام وقت بخیر‌.من حدودا دو یا سه هفته هست که یه پاد سیستم اورسا نانو دارم و از سالت‌نیکوتین وی گاد با نیکوتین 25mg استفاده میکنیم البته خیلی زیاد استفاده میکنم حدودا دو روز هست که نفس تنگ دارم و گلوم خلط آورده میخواستم باید واسه رفع این مشکل چیکار کنم با تشکر
  • سلام دوست من. خلط آوردن گلو زمانی اتفاق می افته که شما در حال ترک سیگار و جایگزین کردن پاد هستید. این امر طبیعی هستش. اما در کل مصرف سالت رو کنترل کنید. هر یک میلی لیتر ایجوس سالت مساوی یک پاکت سیگار می باشد. با این فرمول می تونید به راحتی مصرفتون رو تنظیم کنید.
 5. سلام خدمت دوستان من وقتی از پاد استفاده میکنم خیلی بی حال و بدن درد میگیرم لطفأ راهنمایی کنید ممنون میشم
  • سلام دوست من. مطمئنا از محصولات غیر اورجینال استفاده می کنید. لطفا داخل تلگرام بهمون پیام بدید.
 6. سلام وقت بخیر ؛ دلیل سوزش گلو هنگام سیگار کشیدن چه چیزی میتونه باشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست